نظر به اهمیت امر پیشگیری از سرطان به جهت مخاطرات جدی، هزینه های بالا و مشقات بیماری، بنیاد راه آسمان یکی از اهداف اصلی و برنامه های مهم خود را فعالیت های پیشگیرانه از این بیماری قرار داده است.

برای نیل به این هدف، با تشکیل کمیته آموزش و پیشگیری در زیر مجموعه مدیریت سلامت، به منظور آموزش گروه های هدف، تیم های با تجربه آموزشی شامل مدرسین پزشک، روانشناسان، متخصّصین و کارشناسان تغذیه و ماماها سازماندهی شده اند.

گروه های هدف شامل دانش آموزان، سالمندان و بازنشستگان، کارکنان دستگاههای اجرایی، کارگران و کارکنان بخش صنعت، کانون های مذهبی و سایر اقشار می باشند.

پزشکی هسته ای

با توجه به آنکه تشخیص زود هنگام سرطان، مهم ترین عامل در اثربخشی و موفقیت درمان آن می باشد و از سویی تجهیزات تصویربرداری، امکانات ضروری این بخش می باشد، بنیاد راه آسمان در گام اول تأمین تجهیزات تشخیصی اقدام به خرید، راه اندازی و راهبری یکی از پیشرفته ترین مراکز پزشکی هسته ای کشور نموده است. در این مرکز که به همّت خیّرین راه اندازی شده است، تمامی خدمات تصویربرداری به کمک رادیو دارو انجام می شود و این خدمات تشخیصی برای بیماران مبتلا به سرطان تماماً بصورت رایگان ارائه می گردد.

غربالگری

یکی دیگر از برنامه های مهم به منظور پیشگیری از سرطان و تشخیص زود هنگام آن می باشد. به این منظور تیم های آموزشی در برنامه های خود اقدام به آموزش خود مراقبتی و همچنین معاینات گروه های هدف می نمایند. دستگاه ماموگرافی در همین راستا و با حمایت خیرین برای این مرکز تأمین شده است و هم‌اکنون در بیمارستان سینای سمنان قرار دارد و بانوان می‌توانند برای معاینات غربالگری سینه مراجعه کنند.

خدمات حمایتی و مددکاری

واحد روانشناسی راه آسمان در زیر مجموعه مدیریت خدمات اجتماعی، با برخورداری از روانشناسان داوطلب با تجربه، نسبت به ارائه مشاوره روانشناسی به بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آنان از بدو مواجه با بیماری در تکمیل درمان و بازتوانی بصورت انفرادی و گروهی اقدام می نمایند تا از بحران های روحی و روانی ناشی از بیماری کاسته شود.

با توجه به آنکه درگیر شدن با بیماری سرطان، بصورت جدی دانش آموز بیمار و یا فرزندان محصّل پدر یا مادر مبتلا به سرطان را با افت تحصیلی مواجه می کند، مدیریت خدمات اجتماعی بنیاد با پیگیری وضعیت تحصیلی آنان و شناسایی مشکلات، با همکاری معلّمان داوطلب و با تجربه، با تشکیل کلاسهای خصوصی و جبرانی، از افت تحصیلی آنان جلوگیری می کند.

نظر به پر هزینه بودن هزینه های درمان سرطان، مبتلا شدن به سرطان حتی خانواده های با درآمد متوسط را با مشکلات معیشتی مواجه می کند.
بنابراین واحد مددکاری بنیاد با شناسایی نیازهای آنان و اهداء سبدهای کالا به آنان، بخشی از کمبودهای معیشتی آنها را جبران می کند.
این سبدها شامل مواد غذایی اصلی از قبیل برنج، روغن، گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات می باشد.

به منظور افزایش نشاط و امید بیماران و خانواده آنان، بنیاد راه آسمان در مناسبت های مختلف اقدام به برگزاری برنامه های شاد و مفرّح مانند جشنواره سلامت، تولّد برای کودکان بیماران، جنگ شادی، سفرهای زیارتی و اردوهای تفریحی و طبیعت گردی برای آنان می نماید.

یکی از پر هزینه ترین بخشهای مبارزه با سرطان، تأمین هزینه های دارویی و درمان بیماران می باشد. برای این منظور برای تمامی بیماران مراجعه کننده، معرفی و یا شناسایی شده، در واحد مددکاری بنیاد، پرونده تشکیل شده و بر اساس سطح نیازمندی، بخش مهمی از هزینه های دارو و درمان آنان پرداخت می شود.
همچنین در این زمینه با تفاهمات صورت گرفته با انجمن ها، مؤسسات و بنیادهای معتبر خیّریه دیگر مانند محک، مهرانه زنجان و رضا (ع) مشهد، با ارجاع بیماران، خدمات درمانی مورد نیاز بصورت رایگان برای آنان ارائه می شود.

به منظور باتوانی بیماران بعد از بهبودی و دوره درمان، با ارجاع بیماران به مراکز توانبخشی و یا حضور کارشناسان توانبخشی در منزل، این خدمات بصورت رایگان به آنان ارائه می شود.

اینماد راه آسمان